Başarı Hikayesi

Solventaş Başarı Hikayesi

 

Solventaş

Veri yedeklemeden iş sürekliliğine uzanan yol…

Solventaş, dökme sıvı, varilli ve paketli kimyasalların ve petrol ürünlerinin depolandığı A Tipi Genel Gümrük Antreposu olarak faaliyet gösteriyor. İnovatif yaklaşımı ile kendini sürekli geliştiren Solventaş, yıllardır biriken deneyimini yeni teknolojilere sadece adapte olma değil aynı zamanda ön ayak olma becerisi ile birleştirerek her zaman genç ve deneyimli bir şirket olarak kalmayı başarıyor.
20 yılı aşkın bir süredir Kocaeli Dilovası mevkiinde yer alan liman ve tesislerinde hizmetlerini sürdüren Solventaş günümüzün en önemli serveti olan bilgiyi verimli olarak kullanarak; sağlık, emniyet, çevre ve güvenliğe öncelik veren bir kurumsal kimliğe sahip bulunuyor. Solventaş, tüm güvenlik standartlarını yerine getirmiş durumda. Ürünlerin depolandığı tanklardan gemi ve tankerlere dolum ve boşaltım süreçlerinin takip edildiği tesislerde 15 bini aşkın sensörden sürekli olarak veri akışı sağlanıyor. Solventaş, bu iş süreçlerinin yönetilmesi konusunda ise kendi geliştirdiği ve Avrupa’dan ödüllü Terminal Yönetim ve SCADA yazılımını kullanıyor. Kullandıkları sistemlerin, rekabet anlamında kendilerini daha güvenilir kıldığını dile getiren Solventaş Proje Geliştirme ve Bakım Müdürü (Bilgi İşlem, Elektrik ve Otomasyon) H. Avni Haznedaroğlu, “Teknolojiden bizim beklentimiz verimlik, güvenlik ve hız. Bu açılardan bakıldığında sistemlerimizin 7/24 ayakta kalması bizim için önemli bir konu. Böyle bir tesisi sürekliliği garanti edilen sistemlerle yönetmek mümkün. Şu anda %99.99 seviyesinde iş sürekliliğini sağlamış durumdayız” dedi.

İş sürekliliğini sağlama konusunda Treo Bilgi Teknolojileri firması ile gerçekleştirdikleri sanallaştırma projesi ile önemli bir adım attıklarını ifade eden H. Avni Haznedaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanallaştırma konusunda Treo’nun sunduğu çözümden oldukça etkilendik. Treo ekibi, sunulan sistemin Türkiye ve dünyadaki örneklerini, hangi ekipmanlarla neleri hayata geçirebileceğimizi, hangi yazılımları nerelerde konumlandırabileceğimizi ve bu sistemin nasıl yönetileceği konularında bize bilgi ve güven verdi. Tasarlanan çözüm kapsamında, sunucuların yüzde 90’ını fiziksel ortamdan sanal ortama taşıdık. Bunu da iyi bir planlama yaparak gerçekleştirdik. Treo ekibi süreçlerin büyük bir kısmını burada bizimle, bir kısmını da uzaktan yöneterek yumuşak bir geçişle tüm sistemlerimizi çalışır hale getirdi. Böylece sanallaştırmanın bize sunduğu tüm avantajları kullanabilir hale geldik.”

Veri yedekleme süreçleri otomatize oldu

Solventaş’ta oluşturulan yapıda; tesislerdeki ihtiyaçlar doğrultusunda sistem; güvenlik, yedekleme gibi farklı fonksiyonlar baz alınarak bölümlendi. Veri yedekleme konusunda yaşanabilecek aksaklıklar ile ilgili tüm senaryoların göz önüne alındığını belirten Haznedaroğlu, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Veri yedeklemesinin kartuşlar üzerinden gerçekleştirildiği geleneksel ve zahmetli bir operasyon sürecimiz vardı. Yeni HPE 3PAR sistemi ile birlikte yedekleme sürecimiz otomatize oldu. Sistemin kolay yönetilebilir ve farklı fonksiyonlara sahip olması bizlere güven veriyor. Sistemin Treo’nun önerileri doğrultusunda yedekli bir yapıya geçirilmesi ile felaket kurtarma anlamında da önemli bir eşiği atlamış olduk. Kısacası veri yedekleme diye başladığımız bu proje, bizi bir anda iş sürekliliği konusunda oldukça güvenilir bir noktaya taşıdı. Artık çalışanlarımız ve yöneticilerimiz istedikleri bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Şu an iki 3PAR birbirinin yedeği olarak iki farklı lokasyonda çalışıyor. Ölçeklenebilir bir yapıya sahip olduğundan dolayı, ihtiyaçlarımız arttıkça sistem de buna paralel olarak bir gelişme gösterecek. Önümüzdeki dönemde de Treo ile birlikte daha fazla projeye imza atacağız.”

Solventaş’a kesintisiz çalışma yetisi kazandırmaya çalıştıklarının altını çizen Treo Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Erhan Panayırcı da şunları kaydetti: “Sunduğumuz çözüm ile birlikte, yüzde 100’e yakın bir performansla çalışan ve geceleri yöneticilerin kafalarını rahatça yastıklarına yaslayabilecekleri bir yapı kurduğumuza inanıyoruz.”