Başarı Hikayesi

Kültür Üniversitesi Başarı Hikayesi

  • Text Hover

Kültür Üniversitesi, teknolojideki öncülüğünü Software Defined Networking (Yazılım tanımlı Ağlar) ile sürdürdü…

Türkiye’de ve MEMA Bölgesindeki ilk kurulum ve ilk yatırım olarak büyük bir öneme sahip olan Kültür Üniversitesi’nin HP ürünleri ile SDN yatırımını Kültür Üniversitesi CIO’su Ender Rıza Ekici, HP Networking Ülke Müdürü Ersin Uyar ve Treo Genel Müdürü Evren Ballı ile birlikte Kültür Üniversitesi Ender Rıza Ekici Kampüsü’nde değerlendirdik.

Kültür Üniversitesi, Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri yatırımlarını nasıl bir vizyonla yönetiyor?
Bir eğitim kurumunun temel hedefi, mezun ettiği öğrencinin piyasanın şartlarına hazır ve kalitesi yüksek bir birey olmasıdır. Öğrenci odaklılık sadece akademik ve idari süreçlerle sınırlı bir konu değil. Teknoloji de bu yaklaşımın en önemli parçalarından biri. Bizim de yatırımlarımızda önem verdiğimiz ilk başlık. Bununla birlikte Kültür Üniversitesi olarak teknolojinin popülist tarafına değil daha çok mutfak projelerine ciddi yatırımlar yapıyoruz.

Yeni bir network altyapısına yatırım ihtiyacı nasıl doğdu ve üniversitenize neler kazandırdı?
Eski altyapımızın, yeni yatırımlarımız ve gelişen teknoloji ışığında sunduğumuz çözümler için yetersiz kaldığını tespit ettik. Sosyal medyadaki gelişmeler karşısında hizmet kalitemizi yükseltmek de yeni network yatırımımızda belirleyici faktörlerden biriydi. Yatırımımızda önem verdiğimiz ikinci bir konu projedeki entegrasyondur. Müşteri ara yüzünü ne kadar basitleştirmeye çalışırsanız, arka plan o kadar karmaşıklaşıyor. Üniversitemizde, son 6 yıldır sistem gereksinimlerimize pek çok yenilik eklendi. Kimlik Yönetim Sistemleri ve SAP gibi girişimler gerçekleştirdik. SAP’de Türkiye’deki en büyük implementasyon olmanın yanında bazı modüllerde de tek örneğiz. Biz de, tek bir noktadan her şeyi izlemek, kontrol etmek ve yönetmek için geleneksel network sistemleri yerine SDN (Software Defined Network) yatırımı gerçekleştirdik. SDN yatırımı ile santral altyapımızı da IP altyapıya geçirdik ve ses trafiğini network üzerinden taşımaya başladık. Sonuç olarak kurmuş olduğumuz sistemle üniversitenin kapısından girdiğiniz anda, konumunuza göre doğru noktalara otomatik yönlendiriyorsunuz. SDN yatırımı Türkiye’de ve MEMA bölgesinde bir ilk. Bu yönüyle biz de ilklerin kurumu olarak bayrağı taşımaya devam ediyoruz.

SDN yatırımından beklentileriniz ve uzun vadeli hedefleriniz neler?
SDN yatırımı vizyonumuz adına bizi yine teknolojinin doruk noktasına taşımış oldu. Önümüzdeki en az 5 yılı belirleyecek bir yatırımı gerçekleştirmiş olduk. Operasyonel verimlilik anlamında öncelikle bant genişliği gibi bir sorunumuzun olmayacağını düşünüyorum. SDN bizi başka teknolojilere yönelme anlamında da tetikledi. Eğitim kurumlarının en önemli misyonlarından bir tanesinin açık kaynak çalışmalarını desteklemek olduğunu düşünüyorum. SDN yatırımının öğrenci tarafında da sunduğu artılar oldu. Kültür Üniversitesi olarak, bu konularda tecrübeliyiz. Örneğin SAP ile yaptığımız yatırımda öğrencilerimize lisans seviyesinde SAP danışmanlık eğitimi veriyoruz. Özellikle Endüstri Mühendisliği ve İşletme Bölümü’nden bu dersi alan öğrencilerimizin mezuniyetinde işleri hazır oluyor. SDN yatırımıyla da kurumumuzdan mezun olan mühendislik öğrencisi; network altyapısının kurallarını değiştiren SDN eğitimini almış olarak sektöre adım atacak.

SDN yatırımında HP’yi ve TREO Bilgi Teknolojileri’ni tercih nedenleriniz nelerdi?
Bizim için Treo yeni bir iş ortağı değil, önem verdiğimiz ve çözümlerine güvendiğimiz teknoloji partnerimizdir. Treo Bilgi Teknolojileri ile yolumuz 6 yıl önce kesişti. Üniversitemizin teknolojik dönüşümünde başlangıç noktası kabul ettiğimiz sunucu sanallaştırması yatırımında birlikte çalıştık. SDN hakkında yaptığımız sektör araştırmaları ışığında da yatırımı HP ile yapmaya karar verdik. Bu noktada da HP’nin Platinium Partner’i olan Treo Bilgi Teknolojileri ile network altyapımızın yenilenmesi üzerine çalışmalara başladık.

Kültür Üniversitesi ile gerçekleştirilen SDN yatırımının birçok önemli özelliği bulunuyor. Bunlardan biri; Microsoft Lync ile beraber de kullanılabilen SDN kiti projesi adına, Türkiye’de ve MEMA (Ortadoğu, Akdeniz, Afrika) Bölgesindeki ilk kurulum ve ilk yatırım olmasıdır. Projenin bizim adımıza diğer bir önemli noktası ise son dönemde getirdiğimiz yeni teknolojilerin tek bir proje çatısı altında ilk olarak uygulanmasıdır. Bu açıdan baktığımızda Kültür Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz SDN projesi bizim için de çok büyük ve önemli bir referans. SDN ile ilgili olarak ilk defa bu yatırımla örnek bir proje sunduk. 2018 yılına kadar SDN Pazarının yaklaşık olarak 35milyar dolar olması bekleniyor. Teknolojilerin birbiri ile entegrasyonu sonucunda varılacak noktaya bakıldığında her şeyin yazılım tanımlı veri merkezine döndüğünü ve otomatize edilmiş IT altyapılarıyla insan kaynaklı hataların minimize edildiğini göreceğiz. HP olarak Kültür Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz bu proje sadece bizi değil, HP’yi de son derece heyecanlandıran bir proje oldu. Artık geleneksel ağ mimarileri devrini kapatıyor, ağ altyapılarını donanımdan uzaklaştırıyor, modern, otomatize edilmiş ve yazılım tanımlı ağ mimarileri sunuyoruz. Bugün hem Facebook hem de Google sistemlerini SDN tabanlı network altyapısı üzerinde çalıştırıyorlar. SDN sektörde yeni oturan bir kavram olmasına rağmen HP’nin SDN ile ilgili çalışmaları 2008 yılına dayanıyor. 2006-2008 yılları arasında HP ve Stanford Üniversitesi arasında gerçekleştirilen OpenFlow (Açık Kaynak Ağ protokolü) çalışması HP’nin SDN alanında rakiplerine göre bir adım önde olmasını sağlıyor. Rakiplerimiz bu konuda 
Ar-Ge yaparken biz bu teknolojiyi yıllar öncesinden yakaladığımız için bugün SDN teknolojisinin uygulayıcısı konumunda bulunuyoruz. Yazılım tanımlı Ağ teknolojilerin geliştirilmesiyle hepimizin bildiği geleneksel ağ çözümlerinin kuralları yeniden yazılmaya başlandı. 

Ersin Uyar / HP Networking Ülke Müdürü

Yaptığımız çalışmalarda bizi en çok heyecanlandıran şey, yatırım sonrasında kurumlara sağladığımız katma değerdir. Kültür Üniversitesi ile 7 yıldır bir çalışma içerisindeyiz. Kültür Üniversitesi’nin sanallaştırma projesi ile başlayan bu teknoloji yolculuğu, şu anda bir ilk olması nedeniyle de çok büyük önem taşıyan SDN yatırımı ile devam ediyor. Beni SDN projesi ile ilgili en fazla heyecanlandıran konu, bir eğitim kurumunun sadece kendisi için stratejik öneme sahip alanlarına değil de, tüm teknolojik altyapısına böyle önemli bir yatırımı yapıyor olması. Bu yatırım sayesinde Kültür Üniversitesi’nde mühendislik okuyan öğrenciler SDN tabanlı networklere ulaşma imkanına sahip olacaklar. Bu sayede geliştirdikleri uygulama ve projelerle mezun olup sektöre giriş yaptıklarında rakiplerine göre bir adım önde başlama avantajını yakalayacaklardır. Treo olarak network işine özellikle son 1 yıldır gönül veriyoruz. Çünkü bugün network konuşmak artık port konuşmaktan, gigabit konuşmaktan çok daha öteye geçti. Artık bu noktada katma değeri konuşur hale geldik. Kültür Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz bu projede sadece omurga switch, kenar switchlerle bir Access Point projesi yapmadık. Biz projemizin içerisine SDN’i dahil ettik. Biz bu proje ile birlikte Lync implementasyonunu yaptık. Kurum artık anlık mesajlaşmaya başladı. Bu proje ile birleşik iletişimin bir başlangıcını gerçekleştirmiş olduk. IMC (Intelligent Management Center) ile birlikte operasyonel tarafta artık tek bir ekrandan 802.1x’i, tüm network ve Access Point cihazları yönetebilir hale geldik ve operasyonel taraftaki verimliliği artırdık. Bu proje sayesinde kurum birleşik iletişimin bir parçası olan IP Telefon tarafında yatırım yapabilir hale geldi. Projeye genel olarak bakacak olursak içinde birçok başarı hikayesini barındırdığını görüyoruz. Türkiye’deki ve Bölgedeki ilk SDN implementasyonu olması bir başarı  hikayesi, IMC ile birlikte bütün networkün merkezi olarak yönetilmesi, kontrol altına alınabilmesi bir başka başarı hikayesidir. Bunun yanı sıra yeni ürünümüz olan 560 HP Access Point ürününün uygulandığı ilk projedir. Kısacası Kültür Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz SDN projesi, içerisinde birçok başarı hikayesi ve ilkleri barındırmaktadır.
 
Evren Ballı / Treo Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü