Başarı Hikayesi

Boyner Başarı Hikayesi

 

Birlikte başarılı çalışmalara imza atan Treo Bilgi Teknolojileri ve Boyner Grup, yeni projeler ve farklı çözümlerle bu işbirliğini geliştirmeye devam ediyor.

Treo ve Boyner Grup arasında yaklaşık 4 yıl önce depolama projesi ile başlayan işbirliği, diğer holding şirketlerini de kapsayan bir takım çalışması ile sürüyor. Bu yatırım kapsamında Boyner Holding, Boyner Büyük Mağazacılık ve Beymen’in de dahil olduğu tüm grup şirketlerinin veri merkezleri Treo’nun desteği ile, aşamalı olarak tek bir noktada birleştirildi. Yani bu dev yatırımla, fiziksel sunucuların aynı veri merkezinde birleştirilmesi sağlandı.

Bu proje sayesinde Boyner Grup içinde ortak bir çözüm ortaya konularak, Holding’e ilave olarak grup bünyesindeki Ay Marka Mağazacılık, Beymen ve Boyner Büyük Mağazacılık gibi grup şirketlerinin hem fiziksel hem de sanal platformlarının entegrasyonu sağlandı. Projede farklı çözümler, uyumlu bir şekilde kullanılarak sorunsuz geçiş sağlandı. Lokasyon konsolidasyonu, herhangi bir iş birimine yansımadan ve kesinti yaşanmadan gerçekleştirildi. Yatırımın bundan sonraki aşamasında ise felaket kurtarma ve yedekleme çözümünün hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Kademeli geçişler ve yatırımda başarı

Boyner Grup Kıdemli Sistem Yöneticisi Özgür Erbay, bu çalışmaları şöyle özetledi: “Holding olarak BT çalışmalarının merkezi bir kimlik kazanması ve tek noktadan yürütülmesi ile ilgili çalışmalarımız kapsamında tüm sistemleri tek noktada toplayarak entegrasyon çalışmalarımızı tamamlayacağız.”

Planlama çalışmalarının çok özenli bir şekilde yapıldığını vurgulayan Boyner Grup Sistem Yöneticisi Erdem Yazar ise şunları kaydetti: “Mağazacılık tarafında böyle bir geçiş kolay değil. Çünkü 7/24 kesintisizlik gerektiren bir iş. Dolayısıyla planlama yapması kolay değildi. Tüm bu çalışmalar, dakikasına kadar detaylı bir şekilde planlanarak ve sürekli testler yapılarak gerçekleştirildi.”

Geçiş süreci en ince ayrıntısına kadar planlandı

Geçiş esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması ve süreçlerin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi için süreçler en ince ayrıntısına kadar planlandı. Ayrıca geçiş işleminden bir hafta önce tüm şirketlerde testler gerçekleştirildi. Böylece eksiklikleri görme şansı elde edildi. Test yapılmadan geçiş yapılmasının sorunlara yol açma riskine dikkat çeken Erbay, “Bizim çalışmamızda ise çok detaylı bir planlama ile adım adım yol almak, beraberinde başarıyı getirdi. Bu yatırımı farklı kılan en önemli özelliği ise veri yedekleme ve birebir kopyalama başlığında, her ihtimale karşı yedek sunucuların da yatırım süresince hazır tutulduğu bir çalışma olması” bilgisini verdi.

Teknolojide danışmanlık fark yaratıyor

Boyner Grubu ile, veri depolama platformlarının seçimi için 4 yıl önce çalışmaya başladıklarını, seçimin ardından gelişen ilişkilerle farklı çözümleri de sunduklarını vurgulayan Treo Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Erhan Panayırcı, bu projede üstlendikleri görevleri şöyle anlattı:

“Boyner Grup BT ekibinin, Treo Danışman ekibine olan güveni sayesinde müthiş bir işbirliği ve takım çalışması içerisinde bu başarılı projeyi gerçekleştirdik. Taşınma sırasında, birbirinden bağımsız ve farklı yapılarda olan 4 ayrı grup firmasının sistemlerinin ve üzerinde çalışan servislerinin kesintisiz taşınması için, Treo demo atölyemizde bulunan kendi cihazlarımızı konumlandırıp her firma için gerçek felaket kurtarma senaryosu oluşturup, çözümü hayata geçirdik.”

 Treo’nun hamlesi, yatırım vizyonumuzu geliştirdi

“Sahip olunan envanterin ne şekilde yedeklenip nasıl taşınması gerektiği konusunda Treo uzmanlığına güvendik” diyen Boyner Grup Kıdemli Sistem Yöneticisi Özgür Erbay, Treo ile daha önce başka projelerde birlikte çalıştıkları için çalışma yöntemlerini de yakından bildiklerini vurguladı. “Bu yüzden bize en iyi çözümü önerdiler” yorumunu yapan Erbay’a, Boyner Grup Sistem Yöneticisi Erdem Yazar da şu sözlerle destek verdi:

“Yatırımımızın önemli bir aşaması olan bu adımda Treo, bizim 60 terabayta ulaşan depolama yapımızı yedekledi. Bu imkanı bize teklif veren diğer şirketlerin hiçbirisi sağlayamamıştı. Hatta bu adımı atmamızı bize Treo önerdi. Biz bu çalışmaya veri yedeklemesi olarak bakarken, Treo yedeklemenin yanında birebir kopya alma önerisini getirdi. Bu proje sayesinde sistemlerde herhangi bir sorun olması halinde, çalışmaya kaldığımız yerden devam edebilme imkanına kavuştuk. Bu bizim yatırım vizyonumuza büyük bir katkı sağladı.”