Mynet 


1999 Mart ayında Emre Kurttepeli tarafından kurulan Mynet, Türkiye’de birçok ilki gerçekleştiren bir internet devi olarak pazarın gelişmesine önemli katkılar sağlamış ve 13 yıllık geçmişinde imza attığı ürünler ile Türk internet kullanıcısının en çok tercih ettiği markalardan biri olmuştur. Bugün 40’ın üzerinde internet servisi ile haber, video ve eğlence kategorilerinde içerik ve hizmet çerçevesini genişleten Mynet çatısı altında Sebastiyan, iVillage, AskMen gibi güçlü markalar bulunmaktadır. Son dönemde mobil internet kullanımına yönelik geliştirdiği ürünler ile kullanıcıları farklı platformlarda zengin içerik ile buluşturma stratejisini sürdüren Mynet, 4 farklı platformda 18 uygulama ile mobil internet konusunda da önemli başarılara imza atmakta, çözüm ortakları arasında Facebook , NBC, BBC, Yandex, TRT gibi global ve yerel markalar bulunmaktadır.
 

Hangi problemle / ihtiyaçla bize başvurdular?


Müşterinin veri merkezi çok hızlı büyümekte ve önceden planlanması zor olan bu ihtiyaçların karşılanması adına, sürekli olarak yeni sunucu platformu tedariğine ihtiyacı duyulmaktaydı. Büyüyen sunucu platformuyla birlikte ciddi bir enerji, soğutma ve yönetim sorunuyla da karşı karşılardı.
 

Nasıl bir çözüm sunduk?


Treo Mühendisleri tarafından yapılan analiz çalışmasıyla birlikte, mevcut veri merkezinin enerji tüketimi ve soğutma giderleri hesaplandı. Hesaplamalara ve öngörülen büyüme oranlarına göre, firmanın bulunduğu binanın enerji gereksinimini sağlayamayacağı belirlendi. Buna göre sunucu platformunun konsolidasyonu ile ilgili bir çalışma yapıldı ve HP Blade sunucu mimarisiyle bu gereksinimleri azaltmanın mümkün olduğu ispatlandı. Yeni alımlarda Blade sunucular konumlandırılarak, hem yeni oluşturulan servislerde hem de mevcut standalone sunucularda çalışmakta olan servislerin, HP Blade mimarisinde çalışan sunuculara taşınması sağlandı. Böylelikle hem enerji, hem soğutma hem de yönetim anlamındaki problemler giderildi.

 

"Bilişim Teknolojileri bizim günlük hayatımızın bir parçası. İşimiz bu olmasına rağmen bizim de farklı konularla ilgili olarak dış desteğe ihtiyaç duyduğumuz konular olabiliyor. Treo mühendislerinin deneyimleri ve öngörüleri sayesinde detaylıca araştırılan problemimiz hızlıca çözüme kavuştu. Treo ile çalışmanın en önemli yanının, bize yeni ve yapıcı öneriler sunarak iş verimliliğimizin artışına destek oluşları olduğunu düşünüyorum."

Levent Serinol