Imperial Tobacco


1900'lü yılların başında İngiltere'de kurulmuş olan Imperial Tobacco, 2005 yılının Nisan ayında, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde açtığı fabrikasıyla Türkiye'deki faaliyetlerine resmen başlamıştır. Son teknoloji ürünü makine parkıyla donatılan ve dünyada grubun en önemli stratejik uluslararası markasının üretildiği 5 fabrikadan biri olan tesis, Imperial Tobacco'nun sıfırdan inşa ettiği en modern üretim merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir.


Hangi problemle / ihtiyaçla bize başvurdular?

 
Imperial Tobacco mevcut sistemi, teknolojik gelişmelere daha fazla ayak uyduramayacak düzeye gelmişti. Gerek Genel Müdürlük binasında, gerekse Manisa fabrikasında olağanüstü durumlara ve süreklilik problemlerine karşı gerekli önlemlerin geliştirilmesine ihtiyaç duyuluyordu.
 

Nasıl bir çözüm sunduk?

 
Başından sonuna dek 4 Treo mühendisinin bilfiil hizmet verdiği projede, Imperial Tobacco Genel Müdürlük ve Manisa fabrikadaki beklentiler ve ihtiyaçlar benzer olduğu için aynı senaryo farklı donanımlarla uygulandı. Buna göre Genel Müdürlük’te bulunan 2 sistem odasında HP proliant sunucular Blade ve standalone, sistem odasında olası bir arıza yaşanması durumunda sistemin devamlılığını sağlamak üzere birbirlerinin yükünü münferit olarak kaldırabilecek şekilde konumlandırıldı.

Üretim sistemi odasına HP Blade sunucular, olağanüstü durum merkezine de HP proliant standalone sunucular yerleştirildi. Sistemler her iki sistem odasında da aktif yükü paylaşıp aynı anda çalışabilecek şekilde hazırlandı. Merkez ile olağanüstü durum merkezi arasında tek bir veri depolama cihazı, iki farklı sistem odasına bölünerek yerleştirildi ve birbirleriyle aynalama yapacak şekilde düzenlendi. Böylece sunucularda, veri depolama cihazında ya da sistem odasının tamamında oluşabilecek bir arızadan dolayı herhangi bir kesinti ya da veri kaybı yaşanmasının önüne geçilmiş oldu.
 
Benzer bir çözüm olarak İstanbul Genel Müdürlük’te bulunan verilerin, genel merkezin tamamında oluşabilecek olası bir felakete karşı korunması için, Manisa'daki fabrikaya asenkron olarak gönderilmesi sağlandı. Aynı zamanda fabrikada sürekliliği sağlanmış olan sistemin asenkron kopyasının İstanbul merkeze gönderilmesi de sağlandı. Buna göre merkezde ve fabrikada bulunan ikişer adet sistem odası birbirlerinin yedeği olarak çalışır hale gelirken; Manisa’daki fabrika İstanbul Genel Müdürlüğü’nün asenkron kopyalarına, İstanbul da Manisa fabrikasının asenkron kopyalarına sahip oldu. 
 
“Son teknoloji ürünü makine parkıyla donatılmış Manisa fabrikamız dünyada grubun en önemli stratejik uluslararası markasının üretildiği 5 fabrikadan biri konumunda. Bu ölçekteki bir işleyişin sorunsuz koordinasyonu ve sürekliliği için IT alanında bazı altyapısal değişikliklere ihtiyaç duyduk. Treo ekibiyle birlikte geçirdiğimiz iyileştirme sürecinin ardından, bizlere sundukları profesyonel hizmet anlayışı ve ihtiyaca yönelik esnek çözümlerin iş süreçlerimizdeki olumlu etkilerini net bir şekilde tecrübe ettik.”
 
Emre Özkılıç - Imperial Tobacco Sistem Müdürü