Treo Finansal Çözümler ile Projelerinizi Ertelemeyin ;Treo, Operasyonel kiralama ile, teknoloji yatırımlarınızın finansmanı  ve yönetimini, uzman bir şirkete emanet etmektesiniz.

Operasyonel kiralama yalnızca bir finansman modeli değil, teknoloji yatırımlarınızın tüm parametreleri hesaplanmış uzun dönemli bir hizmet modelidir.

Başlıca Avantajları;

 • Maliyetlerden tasarruf etmek,
 • Nakit akışını kolaylaştırmak,
 • Sermayenizin ana faaliyetlerinizde kullanılmasını sağlamak,
 • İdari işlerin azaltılması,
 • Teknoloji yatırımınızın konunun uzmanlarınca yönetilmesi,
 • Vergi avantajları,
 • En uygun teknolojiyi seçme konusunda doğru ve ekonomik kararı verebilmek,
 • Problem anında profosyonel kaynaklardan destek almak.
 • Uzman kadro tarafından sağlanan Bilgi Teknolojileri Yönetim hizmeti.

Operasyonel Kiralama Nedir?

Operasyonel Kiralama, satın alma maliyetlerinden ötürü teknoloji yatırımını erteleyen kurumlar için sunulmuş bir hizmettir.

Bu hizmet kapsamında kullanılabilecek başlıca ürün ve hizmetler;

 • PC, Notebook, Tablet
 • Server, Storage ve Network ürünleri
 • Yedekleme Çözümleri
 • Profosyonel Hizmetler

Operasyonel Kiralama, kiralayanın amacının kiraladığı teknolojik ekipmana sahip olmadan, ondan en iyi şekilde yararlanmak olduğu bir kiralama türüdür.

Ekipmanın mülkiyeti, kiralama süresi içinde ekipman ile ilgili arıza ve çalışmama risklerine ek olarak yatırım riskini de üstlenen, Operasyonel Kiralama şirketine aittir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu sistemde, Treo ürünlerin kanuni sahibidir. Treo ve müşteri, tarafların sorumluluklarının belirlendiği bir sözleşme imzalar. Sözleşme süresince, müşteri söz konusu sözleşmede belirtilen hükümler çerçevesinde ekipmanları kullanma hakkına sahip olur.İstenmesi durumunda Treo periyodik bakım hizmetlerinin yanı sıra sistemin işletilmesinde de sorumlu olur.

Operasyonel Kiralama ve Satın Almanın Karşılaştırılması

Satın Alma sisteminde ekipmana (server, storage, network vs.) ilk başta sahip olmak için ürünlerin bedelini, vergi masraflarını ve sigortaları ödemek zorundasınız.

Operasyonel Kiralama sisteminde sadece ilk ayın kira bedelini ödemeniz yeterlidir.

Satın alma sisteminde, aldığınız ürünlerin teknolojik ömrü 3 yıldır, 3 yıl sonunda ihtiyaçlar karşınalamaz hale gelebilir.Yatırımınız işe yaramayabilir.

Operasyonel Kiralama sisteminde ise 3.yılın sonunda ürünler güncelleri ile değiştirilir.

Satın Alma sisteminde toplam ödemeler, 3 yıllık kira faturasının toplamından daha yüksektir.

Operasyonel Kiralama Sisteminde aylık ödemelerin toplamı peşin satın almadan daha düşüktür.

Satın aldığınız ürünlerin demirbaş üzerinden giderleştirilmesi 5 yıl içinde amortisman yöntemi ile yapılabilir.

Operasyonel Kiralama Sisteminde ise kiralama bedelinin tamamı gider kaydedilerek, KDV’si ödenecek KDV’den mahsup edilir. Bu tarz bir vergilendirme söz konusu değildir.

Satın aldığınız ürünler ile ilgili sorunlarınızda birçok farklı kurumla muhatap olmak durumunda kalırsınız.

Treo finansal çözümler ile, sözleşme dahilindeki çözümler için sadece Treo ile kontak halinde olmanız yeterli olacaktır.

Satın Alma Sisteminde ürünlerin  tüm bakım, onarım ve diğer masrafları size ait olmaktadır. Ayrıca bunları takip edecek eleman istihdam etmek zorunluluğunuz olacaktır.

Operasyonel Kiralama Sisteminde periyodik  bakım-onarım ve diğer bütün hizmetler Treo tarafından yapılır. Dolayısı ile  kiracı şirket personel ve zamandan tasarruf sağlar.

Satın Alma Sisteminde BT departmanı bir çok tedarikçi ile uğraşmak zorundadır.

Operasyonel Kiralama Sisteminde 36 aylık kira sözleşmesi yapıldı ise; sadece 36 adet fatura ile Bilgi teknolojileri departmanı  tüm kontrolü sağlar. Operasyonel kiralama sistemi bu yönü ile kurumun  bilgi teknolojileri departmanına zaman açısından ciddi avantajlar yaratır. Verimliliği arttırır.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>